مجله کندو

جمع سپاری(crowdfunding) چیست؟

جذب سرمایه جمعی یا Crowdfunding از دو واژه ی crowd به معنای انبوه مردم و funding به معنای تامین سرمایه تشکیل شده است. جذب سرمایه جمعی در واقع کمپینی جهت دریافت حمایت مالی افراد مختلف جامعه به خصوص کاربران اینترنت از یک پروژه ازطریق پرداخت بخشی از سرمایه ی مورد نیاز برای اجرای آن پروژه می باشد. کراود فاندینگ برای حمایت از هنرمندان ، استارتاپ ها و صاحبان ایده و کسب و کارهای نوپا مناسب است. در یک پروژه ی کراود فاندینگ کارآفرین یا صاحب ایده ،ایده ی خود را مطرح کرده و کمپین خود را راه اندازی می کند و افراد و گروه ها از طریق حمایت های مالی خود سرمایه ی مورد نیاز وی را تامین می کنند. بنابراین دریک پروژه ی کراود فاندینگ سه گروه مشارکت دارند:

1- صاحب ایده که شروع کننده ی پروژه است.
2- افراد یا گروه هایی که ایده را حمایت می کنند.
3- سامانه (پلتفرم) ای که این دو گروه را برای اجرای پروژه گرد هم جمع می کند.

انواع تامین سرمایه جمعی 

به طور کلی این نوع سرمایه گذاری به سه شکل صورت می پذیرد:
1- سرمایه گذاری پاداشی : کارآفرینان محصول پیش ساخته ی خود را به فروش می رسانند تا ازاین طریق هزینه ی راه اندازی کسب و کار خود را بدون تقسیم سهام به مرحله ی اجرا برسانند.

2- دونیشن (donation) یا کمک: در این حالت سرمایه ای ک افراد پرداخت می کنند به منزله کمک است و بازگشت مالی برای سرمایه گذار انجام نخواهد شد

3- سرمایه گذاری سهامی : در سرمایه گذاری سهامی افراد و گروه ها پس از اهدای سرمایه مشمول دریافت سهم از کسب و کار سرمایه گذاری شونده می شوند. پزشک خوب نیز در واقع در حال اجرای روش سوم است.

نمونه ها

در سال‌های اخیر کراودفاندینگ در دنیا به عنوان یک روش جذب سرمایه به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته است و بسیاری ایده‌ها از این طریق به مرحله راه‌اندازی رسیده‌اند. تا جایی که در سال 2013 مجموعا 5.1 میلیارد دلار در دنیا از این طریق برای کمپین‌های مختلف جمع‌آوری شد.

یکی از موفقیت های بزرگ سایت کیک استارتر، ساعت هوشمند pebble است که در طی 37 روز توانست بیش از 10 میلیون دلار سرمایه جذب کند. این ساعت مجهزبه سیستم عامل پبل است و قابلیت ارتباط با دستگاه های android و ios را از طریق بلوتوث دارد. Pebble اولین سری از ساعت های هوشمند خود را 10 ماه بعداز کمپین کراودفاندینگش به افراد تحویل داد.

کنسول بازی اویا یکی دیگرازموارد موفق کراود فاندینگ است که از طریق کیک استارتر و در مدت 29 روز 8.5 میلیون دلار برای انجام پروژه ی خود به دست آورد. اویا 10 ماه بعد از جذب سرمایه کنسول های بازی را که به عنوان پاداش به حامیانش وعده داده بود به آنها تحویل داد.

ثبت نظر